Maja soojustamine

Kui palju korralik soojusisolatsioon aitab raha säästa?

Kodumajapidamiste küttekulud on tänapäeval üks suuremaid leibkonna igakuiseid püsikulusid ning parim viis küttekulude vähendamiseks on maja soojustamine kvaliteetsete soojusisolatsioonimaterjalidega. Väidetavalt võib hoone olla isegi nii hästi soojustatud soojuskao vastu, et lihtsalt päikese, meie inimkehade soojusest, mõnest lihtsast seadmest ja elementaarsest soojusvahetusesüsteemist piisab mugavaks eluks vajaliku soojuse tagamiseks. Põhimõtteliselt, kui soojusisolatsioon on piisavalt hea, ei pea te kunagi muretsema küttearvete pärast.

Vaatamegi alljärgnevalt kui palju erineva soojusisolatsioonitüüpi majad soojusenergiat tarbivad ning kui suur on nende võimalik küttekulude erinevus.

Soojust “lekkiv” maja – on kõige halvemini isoleeritud näide hoonest. Maja on  ehitatud õhuvaheta seintest, isoleerimata põrandast, ühekordselt klaasiga akendest. Suurte soojuskadude vastu võitlemiseks vajab soojust lekitav maja 300 kilovatt-tundi soojusenergiat ruutmeetri kohta aastas, et tagada mugavaks eluks vajalik temperatuur.

Moderne maja – tüüpiline uus ehitis, mis on koduks paljudele inimestele. Hoonel on soojustus seintes, pööningu ja põranda vahel ning topeltklaasist aknad. See kõik aitab oluliselt vähendada maja soojustamiseks vajalikku energiahulka. Hinnanguliselt kulub seda tüüpi majade soojustamiseks energiat 150 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas.

Passiivmaja – kõige paremini isoleeritud hoone, mida on võimalik ette kujutada. Kõik selle ehitamiseks kasutatud materjalid pakuvad head isolatsiooni. Majal on kolmekordse klaasiga aknad ja ta on nii õhukindel, et õhu värskeks hoidmiseks on vaja ventilatsioonisüsteemi. Hinnanguliselt on seda tüüpi maja soojustamiseks vaja ainult 15 kilovatt-tundi ruutmeetri kohta aastas, millest enamiku saab tekitada ventilatsiooni soojusvahetusesüsteemis. Passiivmaja meetodit saab kasutada väga erineva kliimaga piirkondades. Üldine põhimõte püsib igal pool sama, kuid sama tulemuse saavutamiseks tuleb erinevates kliimavöötmetes varieerida nõudmisi komponentidele ja ehituskvaliteedile.

Erinevat soojusisolatsiooni tüüpi keskmise suurusega kodude küttearvete suurus on hinnanguliselt 1,300 eurot aastas “lekkivatele” majadele, 600 eurot aastas modernse maja jaoks ja ainult 100 eurot aastas passiivmajadele.

Kahjuks on halvasti soojusisoleeritud majades elavate inimeste jaoks kulukaks hoone moderniseerimiseks raske piisavalt eelarvet kokku saada ning palju otstarbekam on kohe uue ehitise ehitamise faasis luua hästi isoleeritud maja. Siiski, isegi kui Tootsi kombel kogu rehkendust korraga teha ei jõua, tasub mõelda kasvõi osaliselt maja soojuskindlamaks muutmisele.

Kõige otstarbekamaks peetakse alustamist seinte korralikust soojustamisest. Esiteks on nende pind reeglina väliskeskkonnaga kõige suurem, teiseks on seinte soojustamine üldiselt kõige odavam ja annab märgatava efekti.

Korralik välisseina soojusisolatsioon võib aidata küttekuludelt säästa kuni 10% välisseina soojustamisega kaasnevate kulude mahust ühe aasta jooksul. Teisisõnu, investeering välisseina soojustamisesse tasub säästetud küttekulude näol ära hiljemalt 10 aasta jooksul. Lisaks sellele suureneb märgatavalt kinnisvara väärtus. Unustada ei tasuks energiasäästu ka lihtsalt keskkonnasõbralikkuse seisukohastt. Mida vähem energiat hoone soojustamiseks vajab, seda sõbralikum ta keskkonna suhtes on ja me kõik peaksime püüdlema oma elukeskkonda võimalikult väikse “jalajälje” jätmise suunas.

Similar Posts