Lastetoamööbel

5 nõuannet, kuidas lastetuppa mööblit valida

Lastetoa sisustamine kerkib päevakorda siis, kui perre sünnib beebi või kui mudilane on valmis ema-isa magamistoast omaette tuppa kolima.

Järgmine suurem möbleerimisvajadus saabub ühes lasteaia lõpu ja kooli algusega.

Päris oma pesa, kus laps veedab märkimisväärse osa oma päevast, on tema jaoks kodu süda ja see peab lapsele meeldima.

Mida lastetoa sisustamisel silmas pidada? Millist mööblit eelistada.

1. Eale kohane

Lastetoamööbel peab vastama lapse vanusele ja vajadustele.

On oluline, et toaomaniku jaoks olulised esemed asuksid talle käepärasel kõrgusel. Kui näiteks väikelaste jaoks on sobilikud lelude hoiukohad madalad riiulid, mänguasjakastid ja sahtlid, siis koolilaps eelistab oma mängukonsooli ja nutivahendeid hoida mõnel kõrgemal tasapinnal.

Mööbli välimus on samuti tähtis ja seotud paljuski just lapse eaga.

Multifilmitegelased passivad koolieeliku voodile ja lauakesele, suuremate laste mööbel võiks olla neutraalsemates toonides.

2. Turvaline

Mööbli kasutamine peab olema lapsele ohutu.

Mööbliesemed peaks olema viimistletud mittetoksiliste ja ökoloogiliste värvidega. Asjad ei tohi kergesti laguneda ega kinnitused logisema hakata.

Väikelapse tuppa on paslik panna ümarate nurkadega voodi, laud, tool ja riiul. Kappide ja kummutite puhul tasub eelistada selliseid, mille sahtlitel ja ustel on vaikselt sulguvad siinid ja hinged või siis stopperid.  

Turvakaalutlustel oleks hea väikelapse toas kapp, riiul või kummut seina külge kinnitada. Osadel mööbliesemetel on selleks kinnitusklambrid.

Maast laeni ulatuvad riiulid on küll praktilised, ent ohutuse mõttes võiks neid kasutada ainult teismelise toas – mudilases tekitab riiul kiusatust ronida ja see võib kurvalt lõppeda.

3. Mugav

Mugavus tähendab seda, et laps saab kõiki oma toas asuvaid mööbliesemeid kõrvalise abita kasutada. Kui näiteks sahtlite avamine nõuab suurt pingutust või käib koguni üle jõu, on noorele valitud vale kummut.

Mõnus ja käepärane ruum eeldab ka loogilist ja läbimõeldud mööbliasetust – ükski ese ei tohiks liikumisteele ette jääda ega asuda arusaamatus kohas.

Kui kapiuks käib avamisel vastu voodit või varjab seinal lambilülitit, tuleks mõelda, kas see ikka on kapile õige koht.

Seepärast on mõistlik tuba enne möbleerimist üle mõõta ja märkida soetatavate mööblitükkide tulevased asukohad põrandale maha.

4. Praktiline

Praktiline on soetada lastetuppa mööbel, mida saab kasutada rohkem kui vaid paar aastat ja millel on mitu funktsiooni.

Pikendatav voodi, kaheks jagatav nari või ka mähkimisalusega kummut, mida annab hiljem lihtsalt kummutina kasutada, on mõned näited nutikatest pika kasutuseaga sisustuselementidest.

Funktsionaalsed on ka kõikvõimalikud panipaigad, kuhu saab mänguasjad, riided, trennitarbed ja muu taolise silma alt ära panna.

Kaks ühes lahendused nagu asemealused sahtlid, arvutilauaga voodid, tumbad ja naritrepi sisse peidetud kapid, aitavad väiksemas toas säästa väärtuslikku ruumi.

5. Isikupärane

Pisikese preili või noorhärra tuba olgu tema moodi. Kaasake laps sisutusprotsessi ja arvestage tema arvamusega.

Samas on selge, et lapsed kasvavad kiiresti ja tänased eelistused on juba varsti unustatud. Ometi on ka siin võimalik leida kompromissi.

Kui näiteks tütar on vaimustuses printsessidest ja poiss piraatidest, siis kasutage  lemmiktemaatikat tekstiilidel – vaibad, kardinad, voodikatted, padjad või nöörile riputatavad pildid võivad kujutada armastatud kangelasi.

Tüdruku voodi kohale saab riputada õhulise kanga luues nii mulje printsessilikust baldahhiinvoodist. Poisile saab aga nii luua piraadilaeva.

Kõik need võtted on abiks, et tekitada lapsele soovitud fantaasiamaailm. Kui lapse huvid muutuvad, saab kõik lõbusad lisandid lihtsa vaevaga eemaldada.

Seotud postitused