Kuidas valida parim sülearvuti üliõpilasele?
Isegi kui sa loengu ajal märkmeid vihikusse teed, siis hakkad arvuti ekraani taga veetma suuremat osa päevast, nii et üliõpilasena arvuti valimine ei ole mingi naljaasi. Üliõpilase vajadused on sarnased asukohavaba ettevõtja vajadustega – mõlemad kannavad tihti arvutit kaasas ja teevad arvutis oma kõige olulisemaid töid. Järgnevalt arutame, milline on üliõpilase jaoks parim arvuti.
Hea sülearvutite valikuga e-poest Kaup24.ee leiad kindlasti sobiva.
Mida sinu ülikool soovitab?
Mõnedel ülikoolidel on kodulehel olemas soovitused ja nõuanded arvuti ostmiseks.
Neis nõuannetes võib leida väga olulist informatsiooni näiteks selle kohta, mis programme eeldatakse, et sa aasta jooksul kasutad.
See teadmine on eriti oluline juhul, kui sa valid Apple MacBook‘i ja hea protsessoriga PC arvutite vahel, sest Mac teatavasti ei toeta kõiki programme, mida PC toetab. Samas Mac-il on omad programmid, mis võivad mõnel teisel erialal hoopis kasulikumad olla.
Väike ja kerge
Üliõpilase arvuti peab olema kerge, sest sa kannad seda arvatavasti iga päev kaasas ja pead loengute vahel päris palju kõndima. Arvuti peab olema piisavalt väike, et mahtuda kotti ja mitte seljale liiga teha.
13″-14″ ekraani suurus on enamasti sobiv kompromiss kaasaskantavuse ja kasutatavuse vahel.
Samas tuleb olla tähelepanelik, sest väikene arvuti on sellepärast väike, et selle korpusest on mõned asjad ära jäetud. Kontrolli, et kõik vajalikud lisavõimalused ja eelkõige ühendusvõimalused ikka olemas oleks.
Kiire
Arvuti peab olema piisavalt kiire, et igapäevased toimingud liiga palju aega ei võtaks. Üliõpilasel ei ole aega oodata, et veebileht või programm avaneks, sest tööd on palju ja aega vähe. Suure tõenäosusega on sul töö ajal tarvis mitmeid brauseriaknaid korraga lahti hoida, et neist informatsiooni saada.
Mahuka akuga – vähemalt 5 tundi
Nagu eelnevalt mainitud, liigud sa päris palju päeva jooksul ringi ja pistikuid on ülikoolis alati liiga vähe. Isegi kui neid on, siis need on kellegi teise poolt juba kasutuses. Sul on kindlasti vaja arvutit, millel on pika kestvusega aku.
Ürita leida selline mudel, mille aku kestab keskmise kasutuse korral kestab terve tööpäeva, ehk tegelikult 5-6 tundi. See tähendab PC-de puhul, et tootja lubab aku kestvust circa 8-9 tundi.
Hind
Ideaalses maailmas võiks arvutile kulutada võimalikult palju raha, et saada võimalikult kvaliteetne ja kauakestev äriklassi mudel. Kahjuks ei ole äriklassi arvutid enamasti üliõpilastele sobivas hinnaklassis. Seetõttu jääb üle valikuvõimalus soodsama hinnaklassi arvutite vahel. Kindlasti vali arvutiga koos ka kaitseümbris või arvutikott, mis kaitseb arvutit ja pikendab selle eluiga.
Muud aksessuaarid
Vajalikud aksessuaarid on loomulikult laadija ja siis kvaliteetne arvutikott, sest sa kannad oma arvutit koguaeg kaasas ja tahad seda iga hinna eest kaitsta.
Kuid kas sa oled mõelnud ka lisamonitorile? Sa valid tõenäoliselt pisikese ekraaniga arvuti, et see oleks kergem ja mahuks kotti, aga kodus töötamiseks on suur ekraan palju mugavam. Meie soovitame soetada lisamonitori kodus töötamiseks, et säästa sinu kaela ja selga sundasendi, ette kummardamise eest. Kasvõi odavam suurem monitor ekraan on parem kui üldse mitte.
PS – väline monitor tuleb abiks ka filmide vaatamisel õhtuti. See võib olla ülikoolis käies ühiselamus üsna suur boonus.
Kindlasti veendu, et sinu sülearvutil on lisaekraani ühendamiseks sobiv pesa olemas. HDMI on kohustuslik, kuid prožektorite ja vanemate ekraanide jaoks on ka VGA porti vaja.
Sinu enda eelistused?
Kas sa mängid arvutis mänge? – Kui sa lauaarvutit ülikooli kaasa ei võta, siis vali selline sülearvuti, mis vähemald mõnda sinu lemmikmängu välja veaks. Kahjuks on mängurite arvutid üldjuhul suured ja kobakad, nii et see on koht, kus tuleks pigem kokku hoida.
Kas sa vaatad palju filme? – Kontrolli, et arvuti ekraan oleks piisavalt hea kvaliteediga, et sa saaksid õhtuti oma seriaale ja filme vaadata. Lisaekraaniga seda muret muidugi ei ole.
Kas sa kasutad programme, mis vajavad kiiremat protsessorit? – Mõnedel õpilastel on teatud hobid, mis vajavad natuke võimsamat arvutit, näiteks videote monteerimiseks. Ära unusta arvestada oma hobidega.
Kas sul on tarvis veebikaamerat? – Kui sa elad kodust kaugel ja tahad aeg-ajalt pere ja sõpradega videokõnesid teha, siis kontrolli, et sülearvutil oleks veebikaamera olemas. Suurematel arvutitel on see üldjuhul olemas, kuid veebikaamera on üks nendest vidinatest, mis õhemas ja kergemas arvutis ära jäetakse.
Loe arvustusi
Kui sa oled kõik muu läbi mõelnud ja paar mudelit välja valinud, siis loe nende kohta arvustusi. Need annavad sulle lisainformatsiooni näiteks selle kohta, mis arvuti osad kõige kiiremini katki lähevad või mis muud probleemkohad inimestel nende mudelitega on. Puhtalt spetsifikatsioonide tabelitest kõike seda informatsiooni kätte ei saa.
Lisanipp üliõpilastele
Võib juhtuda, et arvuti kukub laualt või sellega tutvub lähemalt kohvitopsi sisu. Lae igaks juhuks oma olulsied failid ka pilveteenusesse, sest sa ei või kunagi teada, millal oluline kodutöö arvutist kaotsi läheb. Kõik olulised failid peavad olema dubleeritud ka kas Dropboxis, Google Drive-is või mujal.
Viimase nõuandena soovitame teha nimekirja sinu jaoks kõige olulisematest arvuti omadustest, siis panna need tähtsuse järjekorda. Siis saad otsustada täpselt, kust raha kokku hoida ja kus rohkem kulutada.
Hea hinnaga sülearvuteid leiad mitmeid Kaup24.ee e-poest.