Mõeldes sõnadele ökonoomne auto, tuleb esimesena mõttesse kompaktne, väike ja kerge auto, mida on soodne ülal pidada ning mis võtab vähe kütust. Auto suurus ja seega ka kaal mõjutab otseselt seda palju auto kütust kulutab. Mida kergem auto – seda väiksem kütusekulu, kuna see vajab liikumiseks vähem energiat ja on väiksema veeretakistusega.
Lisaks mõjutab kütusesäästu sõidukäitumine. Järsk kiirendamine, kiiruseületamine, ebaühtlasel kiirusel sõitmine – need on märksõnad, mis toovad liikluses kaasa sõiduki suurema kütuse tarbimise. Mida sujuvam on sõit, seda parem on tulemus.
Väike kütusekulu ongi üks põhitegureid, mis määrab ökonoomse auto. Kuid mitte ainult. Ökonoomne tähendab lisaks kütuse säästmisele ja keskkonnasäästlikkust.
Kas auto saab olla keskkonnasäästlik? Lühidalt öeldes on vastu jaatav. Keskkonnasäästlik võib olla auto, mis ei sõida pelgalt bensiini või diisliga, vaid kasutab sõidu ajal ka elektrit. Teadupoolest eraldab bensiini- ja diiselmootoriga auto keskkonda heitgaase, mis omakorda põhjustavad kasvuhoonegaase ja üldpildis ei mõju keskkonnale soodsalt.
Seega võime ökonoomseks autoks pidada hübriidautosid, mis kasutavad sõidu ajal nii elektri- kui ka sisepõlemismootorit. Hübriidid tarbivad vähem kütust kui tavalised bensiinimootoriga sõidukid, kuna osa ajast veab autot elektrimootor, eriti paigalt liikudes või väiksematel kiirustel sõites. Hübriidauto peamine eesmärk on kasutada rohkem elektrienergiat ja vähem bensiini.
Hübriidid on ka äärmiselt kasutajasõbralikud. Nende akut ei pea laadimiseks pistikusse panema, vaid aku laetakse sõidu ajal, kas tühikäigul ja/või pidurdamisel kogutud kineetilise energia kaudu. Seda tuntakse ka regeneratiivpidurdusena.
Teiseks suurepäraseks ökonoomseks sõiduvahendiks on loomulikult säästlik, kergesti juhitav ning keskkonnasõbralik elektriauto. Elektriauto pakub sõitmisel puhast rõõmu, kuna seda on lihtne käivitada ning mootoril on kohene pöördemoment, mis võimdaldab head kiirendust ilma käike vahetamata. Lisaks eelpool nimetatule on kindlustusanalüüsid näidanud, et elektrisõidukid on ohutumad kui näiteks gaasimootoriga sõidukid. Uuringud on näidanud, et elektrisõidukite puhul esitatakse kahjunõudeid olulisem harvem.
Seega võib kokkuvõtvalt öelda, et meelepärase, ökonoomse ja keskkonnasäästliku sõiduvahendi leiab igaüks. Olgu sinu eelistuseks siis hübriid- või elektriauto.