Skip to content

Sinine Itaaliast, erksad värvid Aafrikast või telliskivipunane Mehhikost – vali julgelt

Dekoratsioon

Mõtle korra 1980. aastate sisustusele Mustamäe kahetoalises korteris. Isegi kui sa ei ole 1980. aastal kahetoalises Mustamäe korteris käinud, siis tänu piltidele ja kirjeldustele tuleb sul silme ette ikka pilt sellest, milline üks korter sel ajal välja nägi. Või euroremontide aeg mõnikümmend aastat hiljem, sellele järgnev lihtne Skandiaavia stiil ning stiilselt lohakas hipsterlik lähenemine. Mõned stiilid levivad üle maailma, samas kui teised värvid ja  värvilahendused on ainulaadsed teatud piirkondades.

Kas roheline on hea värv või keelatud värv?

Maailm on suur ja lai ning nagu erinevad rahvatantsud ja rahvustoidud, erineb ka see, kuidas mingeid värve kasutatakse. Üleüldiselt võib öelda, et sinine värv on kõige turvalisem valik – seda nähakse reeglina kui midagi turvalist ja kaitsvat. Samas roheline, mida meie Eestiski oleme harjunud nägema kui elujõu, värskuse ja nooruse tunnust, on Indoneesias hoopiski keelatud. õuna-Ameerika riikides, kus inimesed elavad tiheda ning tihtipeale ka ohtliku džungli kõrval, võib roheline värv tähendada hoopis ohtlikkust ja surma. Või siis võtame valge värvi. Kui läänekultuurides värviksid sa hea meelega kogu oma maja valgeks, sest see on elegantsuse, puhtuse ja rahu sümboliks, siis riikides nagu Hiina ja Korea peaksid sa seda ehk vältima, sest seal on valge värv leinavärviks ning toob halba õnne.

Nii et kui sa plaanid näiteks oma tuba sisustada idamaade hõngus, siis seinte lumivalgeks värvimine ei oleks kõige parem idee. Küll aga võid kaaluda oranži tooni valikut, sest Jaapani kultuuris sümboliseerib see julgust, õnne, armastust ja head tervist. Mehhiko fännid ei tohiks karta julgeid värve: punane, oranž, roheline ja sinine. Seintele sobiks eriti hästi kas telliskivipunane või siis liivakarva lahendus. Austraaliast võib leida aga mõnusa kombinatsiooni väga maalähedastest toonidest. Heledad seinad ning erinevad pruuni ja beeži variandid, mis õige kasutuse korral ei mõju siiski igavana, vaid täiesti ideaalsena. Paljudest mere-äärsetest riikidest võib leida meretemaatikaga kujundust – heledad, kuid mitte lubivalged seinad, justkui liiva poolt uhutud puitpõrandad ning julged triibud siin ja seal.

Sügav puidutoon ning loomamustrid toovad meelde Aafrika, samas kui heledad ja valgusküllased lahendused detailsete mustritega viivad hoopis Prantsusmaale. Kuidas kõlavad pruunid seinad, tumedaks värvitud laed ning siin ja seal kivihalli? Kõlab natuke nagu Austria moodi! Kullavärv, valge ja sinine? Täpselt nagu tsaariaegsed paleed Venemaalt.

Natuke siit, natuke sealt

Elle Decor on teinud kokkuvõte piirkondades üle terve maailma, mis oma värvilahenduse poolest just eriti silma paistavad. Lõuna-Aafrika Vabariigis Kaplinnas on Bo-Kaapi nimeline asum, kus majad on silmatorkavalt erksavärvilised – türkiissinine, laimiroheline ja päikesekollane. Sama värvilised tänavad võib leida ka Istanbulist Balatist, kus on traditsiooniliselt elanud juudikogukond. Erinevus on küll see, et kui Bo-Kaapi värvitoonid on peaaegu neoonsed, siis Balati majad on küll erinevate värvitoonidega, ent mitte niivõrd erksad ning Tübingeni linn Saksamaal saab uhkustada oma leebevärviliste peaaegu nukumajadena näivate hoonetega.

Kui maailmareisidelt – kas virtuaalselt või reaalselt läbi tehtutelt – on mälestustesse jäänud mõni kindel värvitoon, mida kasutada tahad, siis üks võimalus on osta lennukipilet ja sõita vastava riigi vastavasse värvipoodi ja sealt endale potsik värvi kaasa osta .Teine võimalus on vaadata üle VivaColori värvivalik ning leida sealt just see toon, mida sa seintel näha tahad.