Skip to content

Akende pesu – kaks korda aastas ja teised head nipid

Aknapesu

Kui köögi tasapinnad tasub lapiga üle käia kord päevas ja vaibad tolmuimejaga üle tõmmata vähemalt kord nädalas, on siiski ka koristustöid, mida pole vaja sedavõrd tihedalt ette võtta. Üheks selliseks tööks on akende pesemine.

Parim ilm ja parim aastaaeg akende pesemiseks

Rusikareeglina võib öelda, et Eestis on hea mõte pesta aknaid kaks korda aastas: kevadel, kui taimed ja puud on õitsemise lõpetanud ning sügisel enne talvekülmade saabumist. Talvine aknapesu on külmakraadide tõttu keerukas. Esiteks on miinuskraadide käes veega mässamine pigem ebameeldiv ning valesti valitud vahendid võivad klaasile hoopiski ära jäätuda ning inetuid jälgi jätta. Ja kuigi suviste soojade ilmadega on akende pesemine kindlasti palju mugavam, teeb liiga palav ilm selle ebamugavaks ning lisaks võib kuumalt paistva päike akendele puhastusvahenditest koledad värviliselt virvendavad laigud jätta.

Liiga tuuline ilm tähendab aga seda, et kiire kuivamise tõttu võivad klaasile jääda inetud veeplekid ning tuul pritsib pesuvett ka pesijate endi peale. Tuulevaikne ilm lubab aga klaasid ise ära kuivatada, nii et akende pesul on ka reaalselt mõtet. Kokkuvõtvalt võib seega öelda, et parim aeg oleks tuulevaikne kevad- või sügispäev.

Ajamahukas ettevõtmine

Lisaks ilma jälgimisele on veel paar head nippi, mida tasub aknaid pestes silmas pidada. Akende pesu Tallinnas, kus on palju liiklust ja linnatolmu, võib võtta kauem aega kui mõnes metsade vahel asuvas väikelinnas. Varasemast suurema ajakuluga tasub arvestada just neil, kes on linna alles kolinud.

Kui ajaga on kitsas käes, oleks kasulik vastava teenuse tellimine professionaalidelt. Akende pesu hind võib esmalt küll mõtlema panna, ent samas päästab asjatundlik teenus sind redelil kõõlumisest ja oma aja kulutamist tööle, mida sa ei naudi. Mainimata ei saa jätta ka seda, et ekspertide käes läheb töö kiiremini ja õigete puhastusvahendite kasutamisel püsib ka tulemus kauem.

Õiged vahendid ja õiged töövõtted

Nagu mainitud, siis õigete puhastusvahendite kasutamisel püsib tulemus kauem. Varasemalt kasutati akende pesemiseks peamiselt seebivett, kuivatamiseks linast lappi ja läikimahõõrumiseks ajalehepaberit. Ajad on aga muutunud ning kui tahad ikkagi ise aknaid puhastada, tasuks kaaluda modernsematesse vahenditesse investeerimist. Hõõrits, kuivatuskumm ning mikrokiust klaasilapp teevad akende pesu palju meeldivamaks ka siis, kui sa ei ole professionaal.

Aknapesu kõige tähtsam osa ongi oskuslik kuivatamine ja kaasaegsete vahenditega on see palju lihtsam, kui trükivärvi jälgi maha jätva ajalehepaberi abil. Samas on tähtis meeles pidada seda, et aknapesu ei ole ainult klaasi puhtaks nühkimine. Tähelepanu on vaja pöörata ka raamidele ning tihenditele ning need tasuks puhtaks tehe enne klaasi kallale asumist.